Ferda Mravenec a práce všeho druhu. Kdo by neznal fešáka s červeným šátkem. Jeho autorem je kreslíř Ondřej Sekora. Je to rovněž postava komiksová.
Poprvé se objevila 1. ledna 1933 na stránkách Lidových novin, kdy začaly vycházet kreslené Příhody Ferdy Mravence. Původní Ferda Mravenec měl větší hlavu než v pozdější známější podobě a kouřil fajfku. První tři knihy o Ferdovi Mravencovi vycházely v šedesátých letech společně pod názvem Knížka Ferdy Mravence.
V roce 1935 vycházel v Lidových novinách další seriál o Ferdovi s názvem Ferda Mravenec a syn. V něm se Ferda ožení a narodí se mu syn Bobek. V dalším roce pokračoval seriálem Mravenec v cizích službách. Také ten později vyšel jako kniha. V dalších letech následovaly další příhody, poslední seriál se v Lidových novinách objevil v roce 1941. Pak musel Sekora z politických důvodů redakci opustit. V roce 1942 natočila Hermína Týrlová první loutkový film s Ferdou Mravencem.
Příběhům Ferdy Mravence se Ondřej Sekora věnoval i po válce. V letech 1945 až 1951 vychází Kousky mládence Ferdy Mravence na zadní straně časopisu Mateřídouška. Ze Sekory se stal nadšený komunista a tak mravenec v 50. letech chodí na brigády, plní pětileté plány a bojuje proti škůdcům.